V Memoriał Kazimierza Górskiego

Dzierżoniów – 18-19 czerwca 2011 r.

Za nami Memoriał Kazimierza Górskiego ’99. Na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dzierżoniowie odbył się V Memoriał Kazimierza Górskiego. Triumfatorem tegorocznego turnieju okazała się Wisła Kraków. Ale po kolei. Podobnie jak w latach ubiegłych dopisały przyjezdne zespoły, oprócz drużyn dzierżoniowskich i ekip z pobliskiej Bielawy, gościliśmy zawodników z Krakowa, Jeleniej Góry, Wrocławia, Nysy i Lubina a także jedynego przedstawiciela ekip zagranicznych drużynę Union Sportive de Jarny (Francja), która wystawiła dwa zespoły.

Od godziny 10.00 swoje mecze równolegle na dwóch boiskach rozgrywały grupy A i B, w pierwszej grupie znalazły się ekipy Lechii I Dzierżoniów, Wisły Kraków, PPN Nysa i Pogoni Pieszyce, natomiast grupę B reprezentowały Śląsk Wrocław, US I Jarny, Kania Gostyń, Górnik Polkowice. Po 3 kolejkach liderem grupy A, była Wisła Kraków, która w pierwszym dniu imprezy wygrała wszystkie mecze i z dorobkiem 9 punktów cieszyła się z awansu do półfinału. Na drugim miejscu uplasowała się ekipa PPN Nysa z 6 oczkami na koncie. Niestety nasza drużyna po bardzo dobrym początku i pokonaniu rówieśników z Pieszyc 7:1, w pozostałych meczach prezentowała się gorzej ulegając zarówno Wiśle jak i Drużynie z Nysy. W grupie B zdecydowanie najlepsi byli goście z Francji, którzy zgromadzili komplet punktów pokonując odpowiednio Śląsk Wrocław 3:1, Kanię Gostyń 2:0 i Górnika Polkowice 5:1. Drugie miejsce premiowane awansem do strefy medalowej zajęła drużyna Śląska Wrocław. Po zmaganiach grup A i B odbyło się uroczyste otwarcie turnieju, w którym uczestniczyły wszystkie zespoły, oraz zaproszeni goście. Po zakończeniu ceremonii do rywalizacji przystąpiły grupy C i D, w których grały odpowiednio w grupie C: Zagłębie Lubin, Piast Nowa Ruda, Marcinki Kępno i Bielawianka Bielawa, a w grupie D: Chojnik Jelenia Góra, US II Jarny, FC Wrocław Academy i Lechia II Dzierżoniów.

W grupach tych pierwszego dnia również rozegrano 3 kolejki. Liderem grupy C po sobotnich spotkaniach była ekipa z Lubina, która zgromadziła 7 punktów wygrywając z Piastem 2:0, tym samym wynikiem pokonała Bielawiankę i zremisowała z Marcinkami 1:1. Walkę o drugie miejsce premiowane awansem wygrał zespół z Kępna. W ostatniej grupie najlepiej zaprezentowała się drużyna FC Wrocław Academy, gromadząc komplet punktów dzięki zwycięstwom nad Lechią 1:0, US II Jarny 3:2 i Chojnikiem 1:0. Drugą lokatę w ostatnim meczu tego dnia zapewniła sobie Dzierżoniowska Lechia, która zremisowała z US II Jarny 1:1.

W drugim dniu turnieju jako pierwsze zaprezentowały się zespoły z miejsc 3-4 w swoich grupach, które walczyły systemem play-off o miejsca 9-16. Najlepszą drużyną w tej części rozgrywek okazała się drużyna Kani Gostyń, która kroczyła od zwycięstwa do zwycięstwa, eliminując kolejno Chojnik, Bielawiankę i US II Jarny. Od godziny 13:00 do rywalizacji przystąpiły zespoły, które miały walczyć o najważniejsze rozstrzygnięcia. W meczach ćwierćfinałowych nie brakowało emocji, a zwycięsko z tych pojedynków wyszły drużyny US I Jarny, Wisła Kraków, Śląsk Wrocław i Zagłębie Lubin. Niestety nasz zespół nie zdołał awansować do półfinału ulegając zawodnikom z Francji 0:2. Już w ½ finału system rozgrywek połączył ze sobą Wisłę i Jarny, które prezentowały najwyższy jak dotąd poziom. Mecz tych drużyn śmiało można okrzyknąć meczem całego memoriału, bowiem stał na bardzo wysokim poziomie, a zawodnicy obu ekip wznieśli się na wyżyny swoich możliwości. O awansie Wisły do finału zadecydował rzut karny, podyktowany na kilka minut przed zakończeniem spotkania. Swoje okazje do wyrównania mieli zawodnicy z Francji, a najdogodniejsza byłaby zaledwie dwie minuty po stracie bramki, gdyby sędzia zauważył ewidentny faul w polu karnym Wisły. Ostatecznie po końcowym gwizdku ze zwycięstwa 1:0 cieszyli się krakowianie. Drugi półfinał zakończył się takim samym rezultatem, a do Wisły Kraków dołączyła drużyna Śląska Wrocław. W finale pocieszenia US I Jarny pewnie pokonał ubiegłorocznego triumfatora zespół Zagłębie Lubin 2:0 tym samym zajmując trzecie miejsce w turnieju. W wielkim finale faworytem wydawała się być ekipa z Krakowa, która w pięciu meczach nie straciła nawet gola, strzelając przy tym aż 29. Jednak spotkanie lepiej zaczęli zawodnicy z Wrocławia, którzy wyszli na prowadzenie na początku spotkania. Wisła dążyła do wyrównania i udało się to w 18 minucie spotkania, a kiedy wydawało się, że o tytule zadecydują rzuty karne, piłkarze spod Wawelu zdobyli bramkę na dwie minuty przed końcowym gwizdkiem. Po 30 minutach to zawodnicy Wisły schodzili z boiska jako zwycięzcy tego meczu jak i całego memoriału.

Zespoły od miejsc 4-16 dostały pamiątkowe plakiety, a zwycięzcy otrzymali okazałe puchary, medale oraz nagrody rzeczowe. Przyznano również puchar fair-play ufundowany przez Senatora RP – Pana Stanisława Jurcewicza, a przypadł on drużynie Zagłębia Lubin. Turniej stał na wysokim poziomie i okraszony był pięknymi bramkami, a najlepszym piłkarzem został wybrany Jonathan Bologna z US I Jarny, najlepszym bramkarzem okazał się zawodnik FC Wrocław Academy Mateusz Kisiel. Tytuł króla strzelców zdobył Jakub Łyczak (Wisła Kraków), który dziewięciokrotnie wpisywał się na listę strzelców. Nagrody indywidualne dla najlepszych wręczali: Ryszard Szydłowski, Dariusz Kucharski, Dorota Gromadzka, Mateusz Cegiełka, Stanisław Jurcewicz i Sylwia Ganowicz-Kotus. Poniżej przedstawiamy pełne wyniki z memoriału.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA TURNIEJU :

1. Wisła Kraków
2. Śląsk Wrocław
3. US I Jarny
4. Zagłębie Lubin
5. FC Wrocław Academy
6. Lechia II Dzierżoniów
7. PPN Nysa
8. Marcinki Kępno
9. Kania Gostyń
10. US II Jarny
11. Piast Nowa Ruda