Jarny 2010

W czwartkowe popołudnie grupa 20 zawodników oraz kadry szkoleniowej wyjechała do francuskiej miejscowości Jarny na turniej piłkarski U’13. Jest to kontynuacja siedmioletniej już współpracy z tym klubem, gdzie raz do Polski przyjeżdżają dzieci z Francji, a na drugi rok młodzi Lechici jadą z rewizytą do Lotaryngii. Po szybkiej podróży zostaliśmy przywitani przez prezesa miejscowego klubu US Jarny – Thierry Ungena oraz osobę kontaktową Jean’a Martowicza. Po porannym spacerze po miejscowości zaczęli przyjeżdżać Francuzi, u których cały swój pobyt spędzili nasi zawodnicy z roczników ’97 ’98 oraz ’99. Już na samym początku młodzi zawodnicy mieli nie lada atrakcję. W piątkowy wieczór oglądali z wypełnionych po brzegi 26 tysiącami ludzi trybun Stade Saint Symphorien mecz Ligue1 FC Metz – FC Vanes. Było to ogromne przeżycie dla młodzików ze Szkółki Piłkarskiej. Sobotnim rankiem cała polska ekipa odwiedziła lokalne merostwo i odbyła wizytę u burmistrza oraz przedstawicieli lokalnych władz. Miłe spotkanie z przekazaniem lokalnych pamiątek uświadomiło przede wszystkim starszym przedstawicielom wyprawy, iż takie wyjazdy mają bardzo cenny bagaż doświadczeń i zdobywania nowej wiedzy. Następnie grupa udała się na targowisko, aby obejrzeć codzienne życie Francuzów. Pozostałą cześć dnia dzieci miały zorganizowaną przez rodziny, odwiedziły basen oraz lokalne atrakcje turystyczne, natomiast opiekunowie rozgrywali międzypaństwowe mecze w petanque z miejscowymi przedstawicielami tej dyscypliny. Wspaniałe przyjęcie francuskich przedstawicieli przez cały pobyt zrobiło na nas wielkie wrażenie. Jednak w meczach petanque Jaques Del Magro (prezes klubu US Jarny Petanque) wraz ze spółką nie pozostawili złudzeń, kto jest w tę grę lepszy 😉

Jednakże główne zawody sportowe czekały nas w niedzielę i tu liczyliśmy na rewanż, który jak się okazało wypadł bardzo okazale. Nasze drużyny przeszły jak burza fazy grupowe, a do ścisłego finału dostała się jedna z ekip, która w meczu o złoto rywalizowała z FC Metz. Po końcowym gwizdku mieliśmy remis, jednak w karnych nasza młodsza ekipa musiała uznać wyższość rywali. Piękne momenty sportowej radości Francuzów i płaczu naszych zawodników po chwili zmieniły się w przyjacielskie uściski i gratulowanie sobie nawzajem dobrego występu. Po turnieju wszyscy wzięli udział w dużym grillu zorganizowanym przez gospodarzy. Trwały kilkugodzinne rozmowy na temat gry i postawy wszystkich zawodników, wymieniano się opiniami na temat struktur działalności klubów francuskich i polskich oraz metod szkolenia młodzieży. Szczególnie dużo wiedzy i pomysłów wyciągną z tego spotkania nasi młodzi trenerzy Krystian i Marcin Sota, którzy zapowiedzieli, iż pewne wzorce będą chcieli wprowadzić na dzierżoniowski grunt.

Pierwsza część poniedziałku była niespodzianką przygotowaną przez organizatorów dla naszych dzieci. Po trudach turnieju mogły wyszaleć się w parku rozrywki w miejscowości Moineville. Oprócz piłki plażowej, największą radość sprawił chłopcom zjazd po 303-metrowej linie. Nie lada atrakcja i wyzwanie dla wszystkich. Po powrocie wszyscy zjawili się w eleganckiej restauracji w Jarny, aby zjeść posiłek z władzami miasta. Zaserwowano m.in. ślimaki, które części chłopców bardzo posmakowały. Jean Martowicz opowiadał, że we Francji jest tak codziennie. Wszyscy wychodzą z pracy na obiad, który składa się najczęściej z 5 lekkich dań i trwa minimum godzinę. Dla nas była to na pewno spora odmiana. Po posiłku wszyscy udali się na stadion, aby jeszcze pograć w piłkę i szykować się do odjazdu.

Późnym popołudniem wyruszyliśmy w drogę do Polski. Podróż mijała pod znakiem opowiadania sobie nawzajem relacji z pobytu u rodzin, turnieju i wszystkich wydarzeń, które miały miejsce. Klub przygotował dla chłopców jeszcze jedną niespodziankę. We wtorkowy poranek młodzi Lechici zwiedzili czeską stolicę – Pragę oraz odwiedzili stadion mistrza tego kraju – Sparty Praga. Trener wybrał najlepszych zawodników turnieju i wręczył pamiątki, a eskapada miała się ku końcowi. Wyruszyliśmy do Polski i popołudniem zajechaliśmy do Dzierżoniowa. Wyjazd okazał się bardzo udany i z dużym entuzjazmem oczekujemy już przyjazdu Francuzów w przyszłym roku.

We Francji turniej rozgrywali :

* ORĘDARZ PATRYK
* BRZEZICKI SZYMON
* CENCORA SZYMON
* KOPACZ JOACHIM
* KOWALCZYK ADAM
* KOZAK ADRIAN
* KOZŁOWSKI ARKADIUSZ
* KUCHARSKI KAMIL
* MALKA WOJCIECH
* MAZUR JAKUB
* MICHALSKI KAMIL